ҰБТ бесікке шалдыққандарды қайта ала алмайды

19.06.2020

Егер олардың бірі ҰБТ-ға смартфондар немесе тыйым салынған заттарды алып кіруге тырысса, түлектерге қандай шаралар қолданылады, деп мәлімдеді Білім және ғылым министрлігі Ұлттық тестілеу орталығының директоры Дидар Смағұлов, - деп хабарлайды Tengrinews.kz.
Смағұлов биылғы жылы ҰБТ бақылауды едәуір күшейткенін еске салды.

«Егер тестілеуші ​​өзімен бірге тыйым салынған затты - смартфонды, чит парақтарды алып келуге тырысқаны анықталса, емтихан ол үшін аяқталады, оған емтиханға жіберілмейді және оның нәтижесі болмайды.
Бұрын ҰБТ-ға өту лотерея сияқты еді - ол оқушыға смартфон алып жүр ме, жоқ па, өзгереді. Бұл бір тестілеушіде 13 смартфон табылған кезде күлкілі нәрселерге әкелді. Мұның бәрі процесті ұйымдастыруға әсер етті. Жігіттер көшеде іске қосылуды күтіп тұрды. Жалпы, тестілеу барысында 13 смартфонды заңсыз алып өту әрекеті қалай сипатталады », - деді Дидар Смағұлов.

Ұлттық тестілеу орталығының директоры бұл жұмыс жыл басында басталып, маусым айында ҰБТ-да қандай ережелер болатынын көрсетті.

«Егер сынақ жүргізуші тыйым салынған заты бар металл детекторға жақындаса, оның нәтижесі жойылады, оған жол берілмейді және биыл ол тестті қайта тапсыра алмайды. Оған жақындамас бұрын біз ережелермен танысуын сұраймыз, ол өзі сезінген тиісті құжатқа қол қояды. жақсы, ол тестілеу ережелерін біледі және онымен тыйым салынған заттар жоқ.
Менің ойымша, оқушылар ойын ережелерін қабылдады. Өткен жылмен салыстырғанда, осы жылдың қаңтарында смартфондарды өздері алып жүрген немесе контрабандалық жолмен өткізуге тырысқан адамдардың саны 60 пайыздан 5 пайызға дейін азайды. Яғни, жігіттер оны өте жақсы біледі деп ойлаймын », - деді ол.